Proszę o konsultację w sprawie opieki nad położnicą z infekcją CD. Czy może na sali izolacyjnej przebywać z dzieckiem, czy może karmić dziecko? Co zrobić jeśli dziecko jest wcześniakiem a mama chce je odwiedzieć na odcinku intensywnej opieki?
Położnica , u której jest rozpoznane zakażenie C. difficile powinna zostać poddana izolacja kontaktowej przez okres do 48 godz. od ustąpienia objawów. W tej sytuacji położnica w okresie zakaźności nie powinna odwiedzać dziecka w odcinku intensywnej terapii.
Za kontrowersyjne należy uznać separowanie noworodka od matki z zakażeniem C.dificile , jeżeli przebywają na tej samej sali izolacyjnej. Częstość nosicielstwa C. difficile u noworodków przekracza 30% i niezwykle rzadko dochodzi do objawowego zakażenia. Ze względu na potencjalnie długotrwałe utrzymywanie się nosicielstwa C. difficle po przechorowaniu, za wysoce prawdopodobne należy uznać nabycie nosicielstwa u noworodka , które powraca do kontaktu z matką po ustaleniu objawów. Należy również brać pod uwagę, że do zakażenia położnicy mogło dojść w wyniki wcześniejszego nabycia nosicielstwa u noworodka. Wydaje się, ze można rozważy pozostawienie dziecka z matką na tej samej sali i prowadzenie karmienia piersią, jeżeli nie są stwierdzane u noworodka czynniki ryzyka do objawowego zakażenia takie jak pobierane antybiotyków czy zdiagnozowane lub podejrzewane schorzenia jelitowe np. choroba Hirschprunga.
- SHEA neonatal intensive care unit (NICU) white paper series: Practical approaches to Clostridioides difficile prevention, Infect Control Hosp Epidemiol 2018;39:1149-53
- American Academy of Pediatrics : Clostridium difficile in infants and children, Pediatrics 2013;131:196-200
- Lees E., I wsp.: The role of Clostridium difficile in the paediatric and neonatal gut — a narrative review, Eur J Clin Microbiol Infect 2016;35:1047-57